تبلیغات
دنیای پژمان

دنیای پژمان
و من در میان ازدحام اینهمه دیوار های سرد ، معراج سقف را بهانه می کنم. . . پژمان


(( افزایش دستکم 7 درصدی نرخ تورم در یک سال ))

---------------------------------------------------------------------------

همشهری آنلاین: بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش هفت درصدی نرخ تورم طی یک سال اخیر خبر داد و اعلام کرد: نرخ تورم از15.4درصد در خرداد پارسال به22.4درصد در خرداد امسال رسیده است.

نرخ تورم فروردین‌ماه پارسال13.2درصد گزارش شده بود و براساس اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم از مرداد‌ماه سال 1389پس از چند‌ماه تک‌رقمی ماندن، مسیر صعودی در پیش گرفته است. به گزارش همشهری، خلاصه نتایج به دست‌آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه 1383در خردادماه 1391نشان می‌دهد که نرخ تورم در 12 ‌ماه منتهی به خردادماه 1391نسبت به 12 ‌ماه منتهی به خردادماه 1390معادل 22.4 درصد است.

البته بانک مرکزی باز هم در این گزارش هیچ اشاره‌ای به تورم نقطه به نقطه در خردادماه نکرده، این درحالی است که افزایش قیمت‌ها در این‌ماه و فروردین و اردیبهشت فزاینده بود. به گفته کارشناسان، با نمایان‌شدن امواج تورمی، دولت به ناچار اقدام به انصراف از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کرده است.

--------------------------------------------------------------------------------(((( آمار استفاده کاربران ایرانی از گوگل ))))

-------------------------------------------------------------------------------

هر کاربر ایرانی به طور متوسط روزانه 5 بار در موتور جستجوگر گوگل جستجو می‌کند و با احتساب حدود 36.5 میلیون کاربر اینترنت در ایران، این موتور جستجوگر بالغ بر 443 میلیارد تومان در سال از کاربران ایرانی سود کسب می‌کند.

به گزارش مهر، شاید کمتر کاربر ایرانی را بتوان یافت که روزمره با اینترنت سر و کار داشته باشد و گذارش به موتور جستجوی گوگل نیفتاده باشد. اغلب این کاربران جامع و کامل بودن منابع دسترسی به این موتور جستجوگر را دلیل سرزدن به این سرویس دهنده عنوان می کنند اما رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است که عادت به استفاده از گوگل بیشتر جنبه روانی دارد.

عادت استفاده ایرانیها از موتور جستجوی گوگل

علی حکیم جوادی در گفتگو با خبرنگار مهر ایران را از جمله کشورهایی عنوان کرد که کاربران اینترنت آن بیشترین استفاده را از موتور جستجوی گوگل دارند و گفت: هم اکنون موتورهای جستجوی داخلی و خارجی مانند گوگل بسیار وجود دارد اما کاربران به لحاظ روانی به استفاده از گوگل عادت دارند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: آمارهای جهانی نشان می دهد که 70 درصد بازدیدکنندگان موتورهای جستجو معمولا با وجودی که هر چند میلیون صفحه از یک جستجو به آنها پیشنهاد داده شود تنها همان 7 گزینه ابتدای صفحه نخست را انتخاب می کنند و 30 درصد کاربران نیز حداکثر تا دو صفحه بعد را انتخاب خواهند کرد و حتی از منظر معتبربودن موارد یافت شده نیز باید گفت که صفحات بعدی موتورهای جستجو دارای اطلاعات به روزی نیست؛ اما در نهایت به لحاظ روانی کاربر چون می بیند که در یک جستجو، موتور جستجو یک میلیون صفحه پیدا کرده است این تصور برایش به وجود می آید که این موتور جستجو بسیار کامل و جامع است.

وی افزود: ما نمی گوییم گوگل موتور جستجوی کاملی نیست اما به آن شکل هم نیست که ما نتوانیم نیازهای روزانه خودمان را با موتورهای دیگر تامین کنیم.

سودآوری گوگل از کاربران ایرانی

به گزارش مهر، براساس نتایج تحقیقات به عمل آمده که از سوی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی منتشر شده است کل سود موتور جستجوی گوگل در سال 2011 حدود 36 میلیارد دلار بوده که سود این موتور جستجو از کاربران ایرانی در سال گذشته، 443 میلیارد تومان – البته با قیمت دلار 1600 تومانی - تخمین زده شده است.

براین اساس هر ایرانی روزانه به طور میانگین 5 بار در گوگل جستجو می‌کند و میانگین سالیانه تعداد دفعات جستجو در گوگل توسط کاربران ایرانی یکهزار و 825 بار اعلام شده است.

در این بررسی ها مشخص شده که 40 درصد کلیک کاربران ایرانی روی لینک های تبلیغاتی ظاهر شده در نتایج جستجو است و 7.3 بار تعداد دفعاتی است که کاربران ایرانی در سال بر روی لینک های تبلیغاتی کلیک می‌کنند. براین اساس میانگین درآمد گوگل به ازای هر کلیک بر لینکهای تبلیغاتی 1.04 دلار و میانگین درآمد سالیانه گوگل از هر کاربر 7.3 دلار است و در مجموع این موتور جستجو از کاربران ایرانی طی یک سال277 میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

موتور جستجویی که قرار بود جای گوگل را بگیرد

به گزارش مهر، سودآوری گوگل از کاربران ایرانی در حالی مطرح می شود که موضوع راه اندازی یک موتور جستجوگر بومی و ملی که بتواند با موتورهای جستجوگری چون "یاهو" و "گوگل" رقابت کند در نیمه سال 89 و از سوی رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد و وی اعلام کرد که ایران برای جوابگویی به نیازهای داخلی می خواهد موتور جستجوگر ملی راه اندازی کند و حتی این طرح ملی در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پیش بینی شده است.

در آن زمان یکی از مسئولان سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در تشریح آغاز به کار این پروژه تاکید کرد که حتی پیشنهاداتی در مورد نام این طرح ارائه شده که وزیر ارتباطات از عنوان "یاحق" برای نام این موتور جستجوگر یاد کرده است.

اما هم اکنون و با برنامه های در دست اقدام در این مورد این طور استنباط می شود که سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای موتور جستجوگر ملی تغییر یافته و این وزارتخانه قصد دارد نسبت به ارتقای موتورهای جستجوگر داخلی فعلی اقدام کند و تنها به یک موتور جستجوی ملی واحد بسنده نکند.---------------------------------------------------------------------------

( اعلام ارزش ذخایر نفت ایران در دریای خزر )

---------------------------------------------------------------------------

ایرنا: مدیر عامل شركت ملی نفت ایران در مورد كشف میدان سردار جنگل در آب های دریای خزر گفت: ارزش ذخایر نفت خام كشف شده در خزر بیش از 50 میلیارد دلار است.

'احمد قلعه بانی' روز دوشنبه در مراسم شكرانه كشف نفت در دریای خزر اظهار كرد: كشف نفت در دریای خزر آنهایی را كه قصد تحمیل تحریم های بیشتر در صنعت نفت كشورمان را داشتند، ناكارآمد و بهت زده كرد.

به گفته وی، برای عملیات اكتشاف در دریای خزر حدود 300 میلیارد تومان هزینه شد كه پیش بینی می شود، 50 میلیارد دلار آن عایدی حاصل از كشف هیدروكربور در این منطقه باشد.

قلعه بانی در خصوص تحریم فروش بنزین و فرآورده های نفتی تصریح كرد: دو سال پیش برخی كشورها فكر می كردند با جلوگیری از فروش بنزین و فرآورده های نفتی می توانند به مردم ایران فشار بیاورند، در حالی كه با كمك به مجموعه صنعت نفت این تهدید تبدیل به فرصت شد و موفق شدیم واردات 20 میلیون لیتر بنزین را به كمترین حد برسانیم و در تولید آن خودكفا شویم.

وی به سرمایه گذاری در بخش بالادست صنعت نفت اشاره و تاكید كرد: سال گذشته 22.5 میلیارد دلار سرمایه در بخش بالادست نفت جذب شد كه نسبت به سال پیش از آن (16.5 میلیارد دلار) رشد قابل توجهی داشته، در حالی كه استفاده از برخی منابع مانند بیع متقابل نسبت به گذشته كمتر شده است.

یادآور می شود؛ با تكمیل بخشی از مطالعات اكتشافی در میدان گازی سردار جنگل در آب‌های عمیق دریای خزر، شركت ملی نفت ایران موفق به كشف ذخایر عظیم نفت خام در این منطقه شد.

همچنین میدان تازه اكتشاف شده گاز طبیعی در آب‌های حاكمیتی ایران در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچ یك از كشورهای همسایه مشترك نیست.

شركت ملی نفت ایران برای كشف این ذخیره جدید هیدروكربوری تاكنون هفت حلقه چاه اكتشافی در آبهای عمیق دریای خزر حفاری كرده است كه در نهایت هشتمین چاه اكتشافی در این حوزه دریایی به كشف یك میدان عظیم گازی ختم شده است.

در حال حاضر میزان ذخایر گاز طبیعی كشف شده در بلوك 6 اكتشافی در دریای خزر به طور كامل نهایی نشده است، اما مطالعات اولیه نشان می دهد كه این میدان گاز طبیعی علاوه بر ذخایر گاز و میعانات گازی دارای ذخایر قابل توجه نفت خام است.---------------------------------------------------------------------------
طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: اخبار،  
[ 1391/04/20 ] [ 08:21 ] [ پژمان ] [ دیدگاه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یادداشت های پژمان
در محیط محترم وب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب