تبلیغات
دنیای پژمان

دنیای پژمان
و من در میان ازدحام اینهمه دیوار های سرد ، معراج سقف را بهانه می کنم. . . پژمان

 متن کامل نامه جنجال‌برانگیز در مجلس

------------------------------


نادر قاضی پور نماینده ارومیه به عنوان یکی از طراحان اصلی این طرح در توضیحات خود برای توجیه دلایل انجام این کار به توزیع نامه‌ای در جانامه نمایندگان علیه تقاضای این تحقیق و تفحص اشاره کرد.

اعتدال: در جلسه امروز مجلس در جریان بررسی طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار، موضوع نامه ای بدون اسم و امضا در مخالفت با این طرح که در جا نامه ای نمایندگان قرار گرفته بود، بحث بر انگیز شد، این در حالی است که امضا و مجوزی کتبی بر برگه نخست این نامه بیانگر تایید انتشار و توزیع آن از سوی هیات رئیسه مجلس است .

به گزارش مهر، ارایه گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار در دستور کار جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس قرار داشت.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه به عنوان یکی از طراحان اصلی این طرح در توضیحات خود برای توجیه دلایل انجام این کار به توزیع نامه‌ای در جانامه نمایندگان علیه تقاضای این تحقیق و تفحص اشاره کرد.

الیاس نادران نماینده تهران نیز در تذکری یادآور شد: نامه سه صفحه‌ای بدون امضا و نام در جانامه‌ای نمایندگان قرار داده شده که هیات رئیسه باید پیگیری کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس هم پس از این تذکر با تاکید بر غیرقانونی بودن این اقدام، از هیات رئیسه خواست تا موضوع را پیگیری کند.

این در حالی است که در برگه‌های این نامه امضا و تایید یکی از اعضای هیات رئیسه در تاریخ 20 آبان ماه برای چاپ و توزیع آن به چشم می خورد. در بالای این نامه با امضای یکی از اعضای هیات رئیسه آمده است: «توزیع درکازیوها(جانامه‌ای) بلامانع است.»

متن این نامه به این شرح است: پیرو تصویب طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهاداردر کمیسیون اقتصادی مجلس و در دستور قرار گرفتن این طرح برای رای‌گیری در صحن علنی مجلس، چند نکته حائز اهمیت در این خصوص، جهت استحضار نمایندگان محترم ایفادمی‌گردد:

1-تحقیق و تفحص از دستگاه‌های اجرایی، از جمله سازمان بورس واوراق بهادار، حق مسلم مجلس محترم شوای اسلامی بوده و نکات مورد اشاره به هیچ وجه دال بر نادیده گرفتن این امر نمی‌باشد. بلکه به منظور ارائه راهکاری است که بتواند ضمن پاسخگویی موثر به سؤالات و دغدغه‌های نمایندگان محترم در خصوص بازار سرمایه، بهحفظ و تقویت جایگاه بورس، به عنوان یکی از ارکان مهم نظامی اقتصادی کشور که خوشبختانه تاکنون نیز به دستاوردهای زیادی در سطح ملی و بین‌المللی نائل شده است،کمک نماید.

2-سؤالات مطرح شده از سوی برخی نمایندگان محترم در طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار (شامل فرایند بستن و بازگشایی نمادها، شفافسازی شرکت‌های بورسی، نحوه اعطای مجوز نهادهای مالی، نحوه پذیرش شرکت‌ها، صدور مجوزافزایش سرمایه و لغو پذیرش شرکت‌ها و همچنین موضوع عرضه‌های عمده شرکت‌های مشمولاصل 44 قانون اساسی) همگی جزو موضوعات تخصصی بوده که قوانین و مقررات شفاف در خصوصهر کدام از آنها وجود دارد و بررسی اینکه آیا سازمان بورس در خصوص موارد مذکور، مطابق مقررات عمل کرده است یا خیر. به راحتی با بررسی کارشناسی اقدامات صورت گرفته و میزان انطباق آنها با قوانین و مقررات، قابل شناسایی می‌باشد. چه آنکه سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه ایران و یکی از سازمان‌های موفق و پیشرو در عرصه اقتصادی آمادگی کامل خود را برای ارائه مستندات و توضیحات کارشناسی در خصوص موارد مذکور بیان نموده است.

اما چرا پیشنهاد می‌شود رسیدگی به موضوعات مذکور در قالب بررسیکارشناسی و فارغ از چارچوب تحقیق و تفحص انجام شود؟

نمایندگان محترم استحضار دارند که بازار سرمایه یکی ازبازارهایی است که به سرعت، نسبت به کوچکترین اخبار و حتی گمانه‌زنی‌ها واکنش نشان می‌دهد. تصویب طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس و رسانه‌ای شدن موضوع در رسانه‌هایداخلی و خارجی فارغ از اینکه طرح مذکور به چه نتایجی منجر خواهد شد می‌تواند تاثیرقابل توجهی در کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه، ایجاد جو روانی منفی دربورس و تضعیف این بازار در مقابل بازارهای کاذبی همچون طلا و ارز به ویژه با وضعیت کنونی بازار ارز و طلا داشته باشد.

این در حالی است که بورس اوراق بهادار تهران تا حدود دو ماهقبل، به دلیل شرایط خاص کشور، با افت شدید شاخص‌ها و حجم معاملات مواجه بوده و به تازگی، با تدابیر صورت گرفته در راستای حمایت از بازار و جلب اعتماد سرمایه گذاران، به دوران رشد و بالندگی خود بازگشته است و سهامداران به ویژه سرمایه گذاران حقیقی،هم اکنون در حال ورود به این بازار می‌باشند، امری که با عبور شاخص از مرز 31 هزارواحد و افزایش چشمگیر حجم معاملات بورس در روزهای اخیر، به راحتی قابل تشخیص استبنابراین، در شرایط کنونی بازار سرمایه، حفظ و تقویت اعتماد عمومی سرمایه گذاران بهاین بازار به منظور هدایت نقدینگی سرگردان موجود در جامعه به بخش تولید بیش از پیشدارای اولویت‌ است.

3-سال 1391 از سوی مقام معظم رهبری، سال تولید ملی، حمایت ازکار و سرمایه ایرانی نام گرفته است. نمایندگان محترم استحضار دارند که یکی ازبسترهای کلیدی برای تحقق شعار معظم له، بازار سرمایه است، چرا که بازار سرمایه اینامکان را فراهم می‌آورد تا سرمایه‌های مازاد و پراکنده موجود در سطح جامعه، دربستری شفاف و کار آمد، در جهت تامین منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی برترکشور به کار گرفته شود. این در حالی است که معظم له پیش از این نیز در سخنرانی‌هایخود، ضمن اشاره به وضعیت بورس در کشور، مردم را به سرمایه گذاری در این بازار توصیهنموده‌اند، سخنرانی نوروزی ایشان در سال 1389 در مشهد مقدس، نمونه بارز این امر استکه در این سخنرانی، ایشان صراحتا فرمودند امروز فعال شدن بورس‌های مختلف در کشور،همه می‌توانند آنچه را که دارند، در سرمایه گذاری‌ها دخالت دهند.

بر پایه همین تاکیدات نیز سازمان بورس ضمن فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ورود قشرهای مختلف جامعه به بورس از جمله راه اندازی صندوق‌هایسرمایه‌گذاری، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، شرکت‌‌های سبد گردان معرفی اوراقبهادار کم ریسک و بدون ریسک مانند اوراق اجاره و اوراق مشارکت و ... برنامه گسترده‌ای است که نتیجه آن، افزایش چشمگیر تعداد سهامداران کشور به بیش از 6 میلیوننفر و افزایش قابل توجه حجم معاملات بورس در مقایسه با سال‌های اخیر است. این موضوع نیز به نوبه خود، نشان از ضرورت تقویت جایگاه بورس در اذهان عمومی، به عنوان بازاریقانونی، شفاف و نظام مند برای سرمایه گذاری دارد، در حالی که همانگونه که پیشتر ذکرشد، تصویب طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس، فارغ از نتایج آن، می‌تواند به این وجهه عمومی خدشه وارد کند.

4- امروز بازار سرمایه یکی از نقاط قوت و افتخار نظام مقدسجمهوری اسلامی ایران است. کسب بالاترین بازدهی بورس تهران در بین بورس‌های جهان درسال 2011 میلادی و برخورداری از عنوان متنوع‌ترین بورس منطقه با بیش از 40 صنعت،راه‌اندازی موفق فرابورس و بورس انرژی در کنار بورس اوراق بهادار تهران و بورس کالا، طراحی و پیاده سازی ابزارهای متنوع مالی در بورس بر اساس اصول و موازین فقهی، اقدامات گسترده در حوزه آموزش و فرهنگ سازی، جمعیت قابل توجه سهامداران بورسی درمقایسه با کشورهای منطقه و همگی بورس ایران را در جایگاه ممتاز بین‌المللی قرارداده است.

بر این اساس ضروری است تا بازار سرمایه، به عنوان یکی از نقاطقوت نظام، تقویت شده و در عین حال اگر کاستی ونقاط ضعفی نیز در این زمینه وجود داردبا طرح مباحث کارشناسی و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای مورد پیگیری و رسیدگی قرارگیرد.

5-امروز به دلیل شرایط خاص کشور در عرصه سیاسی و اقتصادی، کههمه نمایندگان محترم نیز بر آن واقفند بیش از گذشته نیاز به همدلی و همراهینمایندگان برای آرامش بخشی به فضای عمومی جامعه داریم.

امید است نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که تاکنون باحمایت‌های گسترده خود از بازار سرمایه در قالب تصویب قانون جدید بازار اوراق بهاداردر سال 84 تصویب قانون توسعه ابزارهای و نهادهای مالی جدید در سال 88 و تصویب ماده99 قانون برنامه پنجم توسعه در سال 1389 و ..داشته‌اند، نقش مهم و غیر قابل انکاریدر توسعه بازار سرمایه ایفا کرده‌اند در مقطع حساس کنونی نیز با توجه به نکات مهمیاد شده با رای منفی به تحقیق و تفحص از سازمان بورس و اوراق بهادار به حفظ و تقویتآرامش عمومی جامعه بویژه در عرصه سرمایه گذاری کمک نماید.

بدیهی است سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن آمادگی کاملبرای رسیدگی کارشناسی به دغدغه‌ها و محورهای یاد شده از سوی طراحان تحقیق و تحفص،تاکید می‌نماید در صورت وجود هر گونه مشکل در موارد مورد اشاره از سوی نمایندگانمحترم نهایت تلاش خود را برای رفع مشکلات موجود در چارچوب وظایف واختیارات قانونیخود به کار خواهد بست.
طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: اقتصادی،  
[ 1391/08/24 ] [ 09:22 ] [ پژمان ] [ دیدگاه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یادداشت های پژمان
در محیط محترم وب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب