تبلیغات
دنیای پژمان

دنیای پژمان
و من در میان ازدحام اینهمه دیوار های سرد ، معراج سقف را بهانه می کنم. . . پژمان

این روزها آنسوی غبار تحریم ها فانوس مذاکرات برای لنج های منحرفی سوسو میزند که دایره ی ارتباطشان به حوزه ی دولت نزدیک تر از آنست که بتوان نامی از آن برد. فرضیه ای نه چندان خوشایند برای جوانی که می خواهد به آینده اعتماد کند... آری ! دسیسه!! آنچه برمن نمایان است ریشه گرانی و تورم تنها از تحریم آب نمی نوشد چرا که آنطرف تر چشمه ی خیانت می جوشد! عده ای خود فروخته ، شاید وابسته به جریانی که نامش را انحرافی نهاده اند شاید هم نوعی دیگر ، با افزایش عامدانه قیمت ها ، نظام را برای مذاکره با غرب و امریکا تحت فشار نهاده اند... این تنها در حد فرضیه است ...

اما واقعیت اینستکه برخی گرانی‌ها کاملا مصنوعی و بدون توجیه عقلانی است. مثلا اینکه مرغ همچنان بر روی خط 7000 تومان می‌چرخد. در حالیکه مرغداران به خاطر نبود نهاده‌های اولیه تولید مرغ از جوجه‌ریزی جدید خودداری می‌کنند و در همین حال هزاران تن کنجاله سویای وارداتی ناپدید می‌شود و برخی دیگر از اقلام در انبارهای گمرکات کشور دپو می‌شود، یا افزایش قیمت نان که تنها بهانه دولت برای افزایش بی قاعده آن افزایش قیمت گندم توسط مجلس بود، در حالی دولت و شورای عالی اقتصاد که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور است، به خوبی می‌دانست که قیمت خرید تضمینی گندم باید بر طبق معیارهای سنوات گذشته و قیمت ارز، بالای 750 تومان خریداری می‌شد.


از دیگر مواردی که افزایش قیمت‌ها را در پی داشته است، عدم پایبندی واردکنندگان به قوانین وضع شده و فروختن واردات خود بر پایه قیمت ارز در بازار آزاد است. این تخلف آشکار که هم بر نمایندگان مجلس هم بر مقامات دولتی و به خصوص بانک مرکزی، وزارتخانه های اقتصاد و امور دارایی؛ معدن و صنعت و تجارت مبرهن است، متاسفانه ماه‌هاست که باعث ایجاد رانتهای چند صد میلیاردی برای وارد کنندگان حقیقی و صوری شده است، به طوری که پیشتر محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران رانت نهفته در چند نرخی بودن ارز را بیشتر از اختلاس 3000 میلیاردی عنوان کرد.

عدم ورود موثر مقامات مسئول از جمله دولت به سامان بخشی بازار، همواره از سوی شهروندان مورد سوال بوده است، اما این برای اولین بار است که به طور علنی برخی از افراد خاص، این عدم دخالت دولت را خیانت و دسیسه‌چینی تلقی می‌کنند.

تاخیر یا ناتوانی دولت در کنترل گرانی‌ها، ناشی از هر چه باشد یک نتیجه منطقی برای شهروندان و به خصوص اقشار مستضعف دارد و آن خرد شدن کمرشان زیر بار گرانی‌ها است و موجب کوچکتر شدن سفره‌هایی می شود که پیشتر هم چندان بزرگ پهن نمی‌شد.

اما اینکه برخی عدم برخورد با عوامل گرانی را هدفمند و نوعی خیانت تلقی می‌کنند، این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که عدم برخورد با خائنین و دسیسه‌چینانی که عملکرد آنها باعث افزایش فشارهای اقتصادی بر محرومان می‌شود، را چه باید نامید؟ عدم برخورد ناظرین با مجریان متخلف که ثمره آن چیزی جز بدبین کردن مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب عزیزمان نیست را چگونه باید تفسیر کرد؟

دلیل تقابل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در چیست ؟ چرا وزارت اقتصاد نرخ سکه و ارز را اعلام می کند و خبر از افزایش 50 درصدی نرخ سکه و ارز در یکسال گذشته می دهد؟ آیا این وظیفه بانک مرکزی نیست؟؟ سیاست های اشتباه پولی ، مالی و ارزی همان چیزی است که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد از آن طفره رفته اند. نمونه آن دو نرخی بودن ارز و بازار سیاه ناشی از آن است.

در برخی نقاط کشور خانواده شهدا گاهاً به نان شب محتاج اند. 50 هزار طلبه در قم زیر بار گرانی و تورم به شغل دوم روی آورده ، مصرف اقلام ضروری را از سر سفره ها برچیده اند ، چند قطعه طلای همسر را فروخته اند اما همچنان در پرداخت اجاره بها و شهریه 250 هزار تومانی مشکل دارند! این درحالی است که حتی قبای طلاب با افزایش 15 درصدی به 35 هزار تومان رسیده است ...

همچنین چاشنی امسال سفره های افطار اعلام افزایش 25 درصدی قیمت آش و حلیم از سوی رییس اتحادیه كباب، حلیم و آشپزندگان غذاهای سنتی تهران است !

    " در شعب ابی طالب اگر تحریم بود ، ایمان بود .... اگر مقاومت بود ، دسیسه و نیرنگ نبود !! کشور امروز به اتحاد و یکدلی نیاز دارد... "

پژمان اسعدی
طبقه بندی: یادداشت های من، 
برچسب ها: تحریم، اقتصاد،  
[ 1391/04/24 ] [ 07:11 ] [ پژمان ] [ دیدگاه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یادداشت های پژمان
در محیط محترم وب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب